szybalski-stomatologia.pl

w jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u stomatologów. Warto więc przyjrzeć się czym próchnica jest, w jaki sposób powstaje i co ją wywołuje. Próchnica zębów jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu działania kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów z zewnątrz. Sam opis brzmi dość skomplikowanie, ale polega to na tworzeniu się ubytków w zębie w skutek działania bakterii. Przyczynami powstawania próchnicy są aż cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, a są nimi bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny do powstania próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi endodoncja. Natomiast inny dział stomatologii, jakim jest profilaktyka, zajmuje się zapobieganiem powstawania próchnicy.

W życiu niemal każdego rodzica nadchodzi ten czas, kiedy trzeba zabrać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty. Niezależnie od tego, czy jest to jedynie wizyta kontrolna, czy wizyta podczas której będzie przeprowadzane leczenie, warto odpowiednio się do niej przygotować. Pierwsza wizyta u lekarza stomatologa może wiązać się z lękiem dziecka przed nieznanym, dlatego niektóre gabinety stomatologiczne oferują specjalną wizytę adaptacyjną, która pozwoli dziecku oswoić się z tematem. Ponadto na pierwszą wizytę naszego dziecka u dentysty, warto wybrać przyjaznego specjalistę, który rozumie potrzeby swoich pacjentów, w tym nawet tych najmłodszych. Przed wejściem do gabinetu rodzic powinien uświadomić dziecko, że lekarz stomatolog jest po to, żeby pomagać ludziom i leczyć ich zęby. Z właściwym podejściem rodzica do tematu, lęk przed pierwszą wizytą u dentysty będzie mniejszy, co może zapobiec niepotrzebnemu stresowi oraz mniejszą obawą przed kolejnymi wizytami w przyszłości, już w dorosłym życiu.

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań, by wiedzieć, że prawie każdy boi się tego, czym zajmuje się dentysta. Udowodniły to zresztą liczne ankiety, z których wysunięto wniosek, że już co drugi Polak nie zajmuje się leczeniem swojego uzębienia ze względu na zbyt duży strach. Nie jest to oczywiście dobra informacja. Fobie zawsze są czymś złym, ale należy o nich mówić głośno, zwłaszcza gdy tyczą się obawy przed rzeczami, których nie wolno w życiu unikać. A gabinet dentystyczny po prostu trzeba odwiedzać - czy się tego chce, czy nie. Ten, kto z powodu swojej głęboko rozwiniętej fobii całkowicie zrezygnuje z leczenia zębów, najprawdopodobniej prędzej czy później po prostu je straci, o ile już u niego nie doszło do takiej sytuacji. Ciężko jednak zwalczyć pewne utarte w społeczeństwie przekonania. Skoro dla większości ludzi stomatolog jest osobą wywołującą lęk, to mimowolnie przekazują oni ten pogląd innym. Fobie należy jednak zwalczać i jak najbardziej da się to zrobić. Czasami niezbędna jest po prostu pomoc dobrego terapeuty.

Mężczyźni z reguły są twardzi. Zmienia się to wówczas, kiedy musi jeden z drugim pokonać swój strach i pójść do znienawidzonego przez nich miejsca, jakim jest gabinet dentystyczny. Dentysta, stomatolog, to słowa, które jeśli przeciętny mężczyzna usłyszy, nagle dostaje drgawek. Nie potrzebne jest to wcale, gdyż w dzisiejszych czasach wszystkie zabiegi stomatologiczne można wykonać zupełnie bezboleśnie. Wystarczy się tylko bezpośrednio o tym przekonać. Nie jest to jednak takie proste, kiedy mamy do czynienia z trzęsącym się gościem, zwijającym się co prawda z bólu, ale uparcie twierdzącym, że nic się takiego poważnego nie stało. Czasem to właśnie ten ból powoduje, iż nagle wszystko przestaje być ważne, a delikwent nic innego nie zrobi, tylko grzecznie się ubierze i jak na skrzydłach uda się w szybkim tempie do gabinetu. Gdy już to zrobi, a przekona się, że nie jest to wcale takie tragiczne, jak starał się sam sobie wmówić, w większości przypadków bywa tak, że jeszcze zachęca innych kolegów do udania się w to miejsce. Tacy właśnie są faceci. Nie uwierzę, dopóki nie dotknę.

Konieczność leczenia stomatologicznego bez wątpienia nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, których może doświadczyć człowiek. Jednak posiadanie zdrowych zębów, które nie bolą, jest jedną z ważniejszych spraw w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście podczas leczenia stomatologicznego często używane są odpowiednie środki znieczulające, które sprawiają, że podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Najczęściej są to miejscowe znieczulenia, podawane za pomocą specjalnej strzykawki. Dzięki odpowiednio dobranemu znieczuleniu do rodzaju zabiegu oraz pacjenta, proces leczenia stanowi mniejszy dyskomfort. Miejscowe znieczulenie przechodzi po kilku godzinach, trzeba więc pamiętać o ochronie danego miejsca, dopóki środek znieczulający przestanie działać. Jeśli więc boimy się wizyty u dentysty z powodu bólu, możemy się pozbyć naszych obaw, ponieważ każdy dobry stomatolog poda nam znieczulenie, żebyśmy nie odczuwali bólu podczas przeprowadzanego zabiegu. Dzięki znieczuleniu pacjenci nie muszą się obawiać bólu podczas leczenia stomatologicznego.