Outsourcing bhp czy też w ogóle szkolenia bhp to oferty, które z całą pewnością nie pozostaną niezauważone.Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ co jak co, ale szkolenia bhp są obowiązkowe dla każdego, kto pracuje. Pracodawcy są zobowiązani do tego, aby regularnie organizować takie szkolenia i nie ma od tego odwołania. No dobrze, a gdzie szukać ofert w tym zakresie? Okazuje się, że nie ma z tym najmniejszego problemu, bo na rynku funkcjonuje sporo firm, które specjalizują się w tym obszarze. Wystarczy tylko dobrze poszukać, a w miarę szybko uda się znaleźć poszukiwanych oferentów. Gdyby jednak nie udało się nikogo takiego namierzyć w realu, zawsze można skorzystać z pomocy internetu. Wszak nie trzeba nikomu jakoś specjalnie uświadamiać, że w sieci jest już chyba wszystko. W wybraną wyszukiwarkę wpisujemy stosowne hasło i już dosłownie po chwili przed naszymi oczyma pojawiają się pożądane przez nas oferty. Z tych wystarczy już tylko wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada i można zlecać zadanie.
Artykuł pomimo swojego tytułu nie będzie dotyczył tylko korporacji. Przejmowanie strategii dużych firm przez te mniejsze przedsiębiorstwa należy do pozytywnych praktyk. Jedną z pierwszych kwestii do omówienia jest outsourcing bhp jako przykład możliwości szkoleniowych. W każdej firmie, zgodnie z kodeksem pracy, muszą być przeprowadzane szkolenia bhp. Dotyczy to zarówno świeżo zatrudnionych pracowników, jak i tych już pracujących od pewnego czasu. Szkolenia bhp trzeba bowiem okresowo ponawiać. Tutaj pojawia się problem, ponieważ outsourcing bhp pomaga w przeprowadzaniu takich szkoleń. Takie organizacje często pobierają dość wysokie opłaty za szkolenia bhp przeprowadzane w danej firmie. Zatrudnienie szkoleniowca na osobnym etacie jest oczywiście racjonalnym rozwiązaniem. Po odbyciu analizy kosztów decyzja o zatrudnieniu takiego specjalisty może zostać podjęta. Nie należy zapominać o tym, że każdy pracownik generuje pewne koszty i czasem mogą one przewyższyć koszty wynajęcie firm zewnętrznych oferujących outsourcing bhp.
Szkolenia BHP mają na celu przekazanie pracownikom danego przedsiębiorstwa wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki nim, świadomy personel wie jak postępować w sytuacji zagrożenia oraz zna zasady udzielania pierwszej pomocy w konkretnych przypadkach. Polskie prawo przewiduje, że szkolenia z tego zakresu powinny być powtarzane raz na jakiś czas, w celu utrwalenia wiedzy lub wyjaśnienia kolejnych kwestii. Częstotliwość kursów jest zależna od rodzaju wykonywanej działalności oraz od stopnia ryzyka w pracy - grupy działalności, w których istnieje dużo potencjalnych zagrożeń często muszą odświeżać swoją wiedzę. Zatem właściciele przedsiębiorstw, które w swojej strukturze nie posiadają wydzielonej jednostki BHP, często decydują się na outsourcing BHP, czyli na skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy, specjalizującej się w tej branży. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki temu firma otrzymuje gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług, a przy okazji jest w stanie zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, którą musiałaby przeznaczyć na utrzymanie dodatkowego pracownika.
Szkolenia są ważne. Wiem. Zwłaszcza szkolenia bhp. Ale nic na to nie poradzę, że jak słyszę już samo BHP to dostaję gorączki! Może to po prostu kwestia doświadczeń. Może tego, że spotkałam naprawdę niewykwalifikowanych "specjalistów", ale ten dział mojej pracy potrafi mi spędzać sen z powiek. W kadrach pracuję jakieś 15 lat i słowo daję, że póki sama zajmowałam się wszystkimi szkoleniami nie było takiego bałaganu jak teraz. Jednak od kiedy liczba zatrudnionych zwiększyła się do 200 osób, nie jestem w stanie zajmować się wszystkim sama. W związku z tym postanowiłam skorzystać z usług profesjonalnej (podobno) firmy i zlecić tą część mojej pracy właśnie im,czyli osobom które ogłaszały w Internecie swój "profesjonalizm". To te ich krzykliwe hasła typu: "pełen nadzór", "outsourcing bhp", doprowadziły do tego, że zdecydowałam się właśnie na tą konkretną firmę. I co się okazało? Podczas pierwszej kontroli z inspekcji pracy okazało się, że 10 osób ma już nieważne szkolenia, w 14 są błędy nawet w nazwiskach, a 5 osób nie miało nawet szkolenia wstępnego... Firmę oczywiście zmieniłam, ale dwie kolejne były identyczne. Jednak póki co się nie poddałam i szukam prawdziwych profesjonalistów w tej dziedzinie.
Konieczność przeprowadzana okresowego szkolenia BHP reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Jego celem jest aktualizacja wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy oraz aktualnych przepisów. Nie każdy pracownik musi jednak takie szkolenia przechodzić. Osoby kierujące pracownikami muszą przechodzić takie szkolenia BHP raz na pięć lat. Podobnie pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych, gdzie występują szczególne zagrożenia, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia, choćby w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na trzy lata. Pracownicy administracyjno-biurowi powinni przypomnieć sobie reguły BHP przynajmniej raz na sześć lat. Szkolenie kończy się egzaminem, niezależnie od tego, czy było ono w formie elektronicznej, czy kursu. Po zdanym egzaminie wystawiane jest zaświadczenie, które powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika. Możliwy jest także outsourcing BHP czyli przeprowadzenie takiego szkolenia przez firmę zewnętrzną.