Praktykowanie zawodu geodety
Wykonywanie zawodu geodety przez dobrze przygotowane osoby nie jest wcale trudne. Muszą one po prostu odbyć wszystkie praktyki geodezyjne, aby były w stanie wykonywać wszystkie zlecane sobie zadania. Wówczas będą mogły wykonywać nawet najbardziej skomplikowane pomiary i przygotowywać na przykład plany budowy nowych dróg. Jednak uprawianie zawodu geodety jest zadaniem jedynie tych osób, które obok posiadanego wykształcenia mogą wykazywać się szczególnymi cechami charakteru.
Ważne jest to, aby były w stanie nawet przez wiele godzin zachowywać zdolność do skupienia i zwracania uwagi na konkretne przedmioty. Jednocześnie muszą być przygotowane na to, że będą musiały nawiązywać kontakt z bardzo różnymi osobami i odpowiadać na ich pytania oraz sugestie.
Zasady wykonywania pomiarów geodezyjnych
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych musi się odbywać się obowiązujących powszechnie zasad. Daje to szansę na to, że takie pomiary zostaną naprawdę prawidłowo wykonane, a jednocześnie w pełni przydatne. W przeciwnym razie wykonywanie takich pomiarów może po prostu mijać się z celem. Natomiast prawidłowo wykonane pomiary są akceptowane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez różnego rodzaju firmy oraz instytucje państwowe.
Wszystko to sprawia, że geodeci muszą być stale otwarci na potrzebę wykonywania coraz to nowych pomiarów. Prawidłowo wykonane pomiary geodezyjne cechują się tym, że ich przeprowadzania jest zawsze bardzo dokładnie przygotowywane. Dobrzy geodeci wiedzą, jakie narzędzia geodezyjne powinni ze sobą zabrać w zależności od tego, na jakim terenie pracują.
Fala lub impuls ulega odbiciu od
Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów). Obecnie coraz popularniejsze są tachimetry elektroniczne bezlustrowe, które umożliwiają pomiar odległości bez użycia pryzmatu dalmierczego. Fala lub impuls ulega odbiciu od mierzonego przedmiotu (lub folii odblaskowej), dzięki czemu otrzymujemy odległość do punktów niedostępnych (maksymalnie 200?300 metrów). Taka technika pomiarowa jest ostatnio często wykorzystywana np. w pomiarach zabytkowych wnętrz budynków przy użyciu geodezyjnych skanerów 3D.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr