Wykonywanie zawodu tłumacza nie wymaga teoretycznie
Wykonywanie zawodu tłumacza nie wymaga teoretycznie formalnego wykształcenia i jest regulowane prawem wolnego rynku (wyjątkiem jest tu sytuacja tłumaczy przysięgłych, którzy w Polsce muszą uzyskać oficjalne kwalifikacje). Najczęściej tłumaczeniem zajmują się absolwenci różnego rodzaju studiów językowych (filologia, lingwistyka stosowana) lub kierunków związanych z problematyką tłumaczonych przez nich tekstów. Niejednokrotnie jako tłumacze pracują też obcokrajowcy mieszkający w Polsce. Inaczej niż w języku np. angielskim, polskie słowo "tłumacz" obejmuje zarówno tłumaczy pisemnych jak i ustnych. Choć wiele osób zajmuje się oboma rodzajami tłumaczeń, w praktyce są to dwa różne zawody, tak więc sam proces kształcenia przebiega w obu wypadkach nieco inaczej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz
Specjalistyczne tłumaczenia języków obcych
Każdy z nas stara się rozwijać, a w dzisiejszym świecie, w którym moda na samorealizację jest bardzo rozpowszechniona, uczenie się nowych umiejętności jest czymś bardzo popularnym. Z tej racji języki obce awansowały na bardzo wysokie miejsce wśród rozmaitych zdolności, które ludzie chcą posiadać. Warto jest zatem się zastanowić, w jakich językach my sami mówimy i czy przypadkiem w tych trudniejszych sprawach nie będziemy musieli udać się do biura tłumaczeń. Istnieje prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie. Pamiętajmy zatem, że w naszym mieście na pewno są biura, w których można skorzystać z w pełni profesjonalnej pomocy translacyjnej. W chwili, kiedy będziemy na cito potrzebowali przetłumaczenia, nie będzie nam trzeba zastanawiać się, dokąd skierować swoje kroki.
Wspomnienie św
Za patrona tłumaczy uznaje się świętego Hieronima, jednego z najbardziej znanych tłumaczy w historii. Dokonał on monumentalnej pracy przełożenia na łacinę całości Biblii. Przekład ten nosi nazwę Wulgata. Wspomnienie św. Hieronima w kościele katolickim przypada 30 września. W tym samym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tłumacza.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz